pakketjes sorteren met systeembord

Josje stelde deze vraag op 22 februari 2026 om 11:58.

Dag, ik heb hierover de volgende vraag: met het systeembord een machine ontwikkelen met als doel pakketjes sorteren. Grote pakketjes 10 tot 23 kg moeten naar pallet A, na 10 pakketjes moet er een geluidssignaal afgaan. Kleine pakketjes 2 tot 10 kg moeten naar pallet B, na 50 pakketjes moet er een geluidssignaal afgaan. Pakketjes kleiner dan 2 en groter dan 23 mogen niet in de machine. Systeem moet een noodknop hebben die alles uitschakelt. Kan iemand mij helpen?

Reacties

Jan van de Velde op 22 februari 2026 om 13:51

Dag Josje,

ja, wij kunnen in principe wel helpen.
1) wat  kun je wèl al met een systeembord?
2) welk systeembord gebruik je? 
3) kun je laten zien wat je tot nu toe had bedacht (bijv een screenshot) en waarop je dan vastloopt?

Groet, Jan

Josje op 22 februari 2026 om 16:30

Ik gebruik het systeembord van jeroen van tilburg. Ik kan ook een deel van het verslag toevoegen waarin ik het heb geprobeerd te beschrijven. Zij bijlage voor systeembord.

Josje op 22 februari 2026 om 16:35

Ik heb het dus proberen te beschrijven maar heb geen idee hoe ik dit moet verwerken op het bord. Dit bord heeft bijvoorbeeld ook geen weegschaal bij invoer, maar ik moet toch dit bord gebruiken.

Jan van de Velde op 22 februari 2026 om 19:30

Josje

Dit bord heeft bijvoorbeeld ook geen weegschaal bij invoer, 

Een soort van "weegschaal" is er wel: een comparator (to compare: vergelijken) AIs de aangeboden spannning meer is dan een ingestelde waarde dan geeft die "hoog" (1) en blijft anders "laag" (0)

Wat er niet is is een "automatische pakketgenerator". Dus ik denk dat je dan de variabele spanning moet gebruiken, met de ogen dicht aanklikken, en die "willekeurige" spanning als "gewicht" aanbieden aan de comparator(en). 

Dan is de eerste stap nu die "sorteermachine" bouwen.  
Van 2 tot 10 kg gaat er een lampje branden, van 10 tot 23 gaat er een ander lampje branden,, daarboven en daaronder gebeurt er niks. 

Als je dat al werkend krijgt, dan kun je de lampjes gaan vervangen door telsystemen. Mag je twee van deze borden gebruiken en met elkaar verbinden? Geen idee of dat lukt met dit systeem trouwens, met het digitale bord lukt me dit zo snel niet. Toevoegen van losse elementen lukt me wel, maar die vallen in eht scherm weer op een onbruikbare plek

Maar, gouden regel bij dit soort puzzels, stap voor stap bouwen en testen. In één keer alles gelijk is vragen om ellende.  Bouw eerst eens een "pakketgenerator" , met een weegschaal die sorteert in minder of meer dan 2 kg.
Testen. 
werkt het? Dan uitbreiden met een weegschaal die sorteert op minder of meer dan 10 kg. 
testen.
werkt het? Dan uitbreiden met ......

Groet, Jan

Josje op 22 februari 2026 om 20:31

Dank Jan, voor deze tips. Ik ga dit verwerken en kom er dan denk ik nog op terug, met een nieuwe vraag denk ik.

Jan van de Velde op 22 februari 2026 om 20:41

Succes met het gepuzzel :) 

Josje op 24 februari 2026 om 15:27

Dag Jan, daar ben ik weer. Ik ben een eind met mijn verslag, het invullen op het bord is toch lastig.  Hoe kan ik tot 50 tellen als de teller maar tot 15 gaat. Ze zoemer gaat af vanaf 8 tot 15. Zie voorbeeld van het systeembord. Heb ik er iets van gebakken?

Theo de Klerk op 24 februari 2026 om 16:08

Waarom 2 variabele spanningen op beide ingangen van een OF poort zetten? De een  of de ander - de uitkomst is altijd "True" ?

Waarom de pulsgenerator zowel op de aan/uit als op de tel pulsen zetten? Bij elke puls wordt de teller uitgezet en weer aangezet? Eenmalig starten is toch genoeg?

De uitgang van een EN poort zal altijd "false" blijven als geen van beide ingangen aangesloten is (beide "false"). Er komt alleen "true" als beide ingangen "true" zijn (of "hoog")

Ga eens terug naar het begin. Welke stap deed je eerst (waarom?) en hoe pakte dat uit? (zonder al die overige verbindingen)

Josje op 24 februari 2026 om 16:43

Ok ik lees dat ik er nog niet veel van begrijp. Ik ben gestart met de volgende schema's. Zie fotos, weet dan niet hoe ik verder moet. Of is deze basis niet goed.

Jan van de Velde op 24 februari 2026 om 16:45

Hebben jullie wel eens uitleg gehad over wat die onderdelen op dat bord allemaal wel of niet kunnen? 

Zoals ik eerder suggereerde, bouw eens het begin van je opdracht, een schakeling die alléén een willekeurige spanning "sorteert" op lager dan  of  groter of gelijk aan
de 5V die je ter beschikking hebt in 50 stapjes van 0,1  V zou je kunnen gebruiken voor 0,1 V komt overeen met 0,5 kg. 
Is het 0,4 V (2 kg)  of meer dan gaat er een ledje branden, is het 0,3 V of minder dan is de led uit. 
Voor de rest nog helemaal niks. 

Als dat feilloos werkt, (en niet eerder) 

dan datzelfde ingangssignaal ook naar de tweede comparator om te scheiden op meer of minder dan 10 kg (2,0V) En dan die twee comparatorsignalen op een of andere manier met logische poorten gebruiken om één van drie ledjes te laren branden, een ledje voor 0-1,5 kg, een ledje voor 2 tot 9,5 kg, of een ledje voor 10 kg of meer. 

Stap voor logische stap, en nooit verder totdat je eerdere werk met 100% zekerheid feilloos doet wat het moet doen, 

Groet, Jan

Josje op 24 februari 2026 om 17:29

Ik dacht dat ik de eerste stap in de tweede foto goed had gedaan. We hebben geen uitleg gehad en zijn hiermee de vakantie ingestuurd. Het enige dat we hebben is een handleiding en deze opdracht.

 

Jan van de Velde op 24 februari 2026 om 17:36

Josje

Ik dacht dat ik de eerste stap in de tweede foto goed had gedaan. We hebben geen uitleg gehad en zijn hiermee de vakantie ingestuurd. Het enige dat we hebben is een handleiding en deze opdracht.

 

1) Heb je een (digitale) kopie van die handleiding? Zo ja, kun je die eens als bijlage toevoegen? 

2) Kun  je iets met het stappenplannetje uit mijn vorige bericht? 


 

Josje op 24 februari 2026 om 17:50

Ja ik kan iets met elk bericht van u. Het wordt steeds duidelijker, maar begrijp nog lang niet alles.

Dit is de handleiding

Jan van de Velde op 24 februari 2026 om 18:12

Hmm, die handleiding vertelt je niet hoe elke component werkt. Wel komen daar hints langs als : "doe eens wat en kijk dan door leds aan de uitvoer te hangen wat er gebeurt" .

Maar als totale beginner heb je daar weinig aan. 

Maak mijn stappenplannetje, of zelfs maar het eerste stukje:

Zoals ik eerder suggereerde, bouw eens het begin van je opdracht, een schakeling die alléén een willekeurige spanning "sorteert" op lager dan  of  groter of gelijk aan. 

Is het 0,4 V (2 kg)  of meer dan gaat er een ledje branden, is het 0,3 V of minder dan is de led uit. 
Voor de rest nog helemaal niks. 

testen, 

variabele spanning <0,4 V (2 kg)  dan brandt de led niet, >0,4 V dan brandt de led. 
Het uitgangssignaal van de comparator vertelt ons dus of ons "pakketje" meer of minder dan "2 kg weegt". 

nu de volgende stap:
dan datzelfde ingangssignaal ook naar de tweede comparator om te scheiden op meer of minder dan 10 kg (2,0V) 

testen, verder nog niks

werkt dat ook, snap je dan dat je aan de lampjes kunt zien hoe zwaar je pakketje is? 

Jaap op 24 februari 2026 om 18:49

Dag allen,
De gebruikershandleiding van 17.50 uur hoort bij het fysieke systeembord dat wordt geleverd door de firma CMA. Dit werkt anders dan het internet-systeembord van Jeroen van Tilburg (JvT).
De pulsenteller van CMA telt slechts tot en met 9 (10 standen). Bij de volgende puls krijg je weer 0 zonder dat de eerste pulsen worden onthouden. Om tot 50 te tellen, heb je meerdere fysieke CMA-borden nodig. Vermoedelijk heeft Josje geen fysiek CMA-bord. De handleiding lijkt daarom beperkt bruikbaar.

Het JvT-bord kan tellen tot en met 15 en springt dan weer op 0. Op het scherm kun je extra pulsentellers en andere onderdelen toevoegen, verplaatsen en verwijderen.
Je kunt tot 50 tellen door de eerste pulsenteller tot en met 9 te laten tellen. Bij puls 10 worden de uitgangen 2 en 8 hoog. 'Hoog' wil zeggen dat de uitgang een signaal afgeeft waarmee je bij voorbeeld een led kunt laten branden.
Verbind je de 2 en de 8 met een EN-poort, dan wordt de uitgang van de EN-poort hoog. Dit signaal van de uitgang van de EN-poort voer je naar de ingang 'tel pulsen' van een toegevoegde pulsenteller. Als die op 5 komt, zijn er 50 pulsen geteld. Je moet de uitgang van de EN-poort tevens verbinden met de ingang reset van de eerste pulsenteller (zwart opgevulde cirkel), zodat de eerste pulsenteller weer vanaf 0 begint te tellen zodra puls 10 komt.
Hopelijk helpt dit.
Groet, Jaap

Josje op 24 februari 2026 om 21:12

Ik ga er morgen mee verder. Veel dank voor het meedenken en de adviezen. En de moeite die jullie doen.

Josje op 26 februari 2026 om 12:08

Beste Jan,

Ik ben een klein stapje dichterbij. Zie je mijn systeembord? Ik heb de waardes gebruikt van 0,1 V is 0,5 kg. Dus 2 kg is 0,4 V. Ik heb de pulsengenerator aangesloten, maar de verbinding maken zodat na 10 pakketjes van 10-23 kg een zoemer afgaat en bij 50 pakketjes van 2-10 kg een zomer afgaat begrijp ik niet als ik de uitleg van Jaap lees.

 

Jaap op 26 februari 2026 om 13:08

Dag Josje,
Je schermafbeelding is goed zichtbaar. Dat helpt.
Je keuze 0,1 V komt overeen met 0,5 kg is goed. Zo kun je de comparator gebruiken tot 23 kg.

Zoals Jan zegt: niet alles tegelijk.
Je kunt eerst deelsysteem 1 bouwen voor pallet A. Hiervoor hoeft het systeem slechts tot 10 te tellen. Later kun je deelsysteem 2 voor pallet B doen.

Je gebruikt nu 2 variabele spanningen. Voor het totale systeem is een enkele variabele spanning genoeg. Die variabele spanning speelt dan voor een aanvoer van een pakket waar je systeem iets slims mee moet doen.
Voor deelsysteem 1 (alleen pallet A) heb je inderdaad twee comparatoren nodig. De ene kijkt of een pakket zwaarder is dan 10 kg. De andere kijkt of het pakket zwaarder is dan 23 kg.
Sluit dus de enige variabele spanning aan op de ene comparator en ook op de andere.

Comparator 1 moet een hoog signaal ('ja', 'wel', '1', '5 volt') geven als het pakket zwaarder is dan 10 kg. Op hoeveel volt stel je dus comparator 1 in?

Comparator 2 moet een laag signaal ('nee', 'niet', '0', '0 volt') geven als het pakket zwaarder is dan 23 kg. Op hoeveel volt stel je dus comparator 2 in?
Als het pakket WEL zwaarder is dan 23 kg, geeft comparator 2 een hoog signaal. Maar het pakket moet juist NIET naar pallet A. Van WEL naar NIET is omgekeerd. Dat doe je met een invertor ('omkeer-verwerker'), aangesloten op de uitgang van comparator 2. Als het pakket NIET zwaarder is dan 23 kg, geeft comparator 2 een laag signaal. De invertor maakt er een hoog signaal van zodat het pakket WEL naar pallet A gaat.

Het pakket moet naar pallet A als comparator 1 een hoog signaal geeft (zwaarder dan 10 kg) EN de invertor een hoog signaal geeft (lichter dan 23 kg). Die twee eisen combineer je met een EN-poort die je aansluit op de uitgang van comparator 1 en de uitgang van de invertor. De uitgang van een EN-poort is alleen hoog als beide ingangen hoog zijn.

Verbind de uitgang van de EN-poort met een led. De led brandt alleen als je de variabele spanning instelt tussen 2,0 en 4,6 V (pakket weegt tussen 10 kg en 23 kg).

Met de knop 'Componenten' kun je dingen verwijderen om het overzichtelijk te maken; verplaatsen om een logische volgorde te krijgen; toevoegen voor extra functies.
Groet, Jaap

Theo de Klerk op 26 februari 2026 om 13:23

Op zich mag je elke drempelspanning gebruiken om een minimum- of maximumwaarde aan te geven. 0,1 V voor 0,5 kg kan met 0,4 voor 2,0 kg maar je mag op zo'n systeembord ook bijv 1 V en 3V gebruiken om aan te geven "meer dan 0,5 kg" en "meer dan 2,0 kg". Als het systeem maar het onderscheid kan maken tussen meer of minder dan de drempelspanning.

Je sluit 1 variabele spanning aan op een comparator die onderscheid maakt tussen meer (true, hoog) of minder (false, laag) dan 0,4 V.  Dat is blijkbaar de spanning die 2 kg pakketjes aangeeft. Als je die variabele spanning op 0,2 V zet (minder dan 2 kg pakketjes) zal de comparator dus false/laag als uitgangssignaal geven. Zet je 'm op 0,5 V (meer dan 2 kg pakketjes) dan krijg je true/hoog.

Dan komt de bovenlimiet van 10 kg. Daarvoor zou je een spanning van 2,0 V kunnen gebruiken (maar 4 V mag ook). Het gaat om het meten van hetzelfde pakketje. Dus je kunt diezelfde variabele spanning opnieuw gebruiken. Die sluit je dan ook aan op een tweede comparator die een drempelwaarde van 2,0 V heeft. En ook die geeft een uitgangssignaal: laag als het onder 2,0 V is en hoog als het boven 2,0 V is. 

Een pakketje van 4 kg heeft in het model een variabele spanning van meer dan 0,4 V en minder dan 2,0 V.  Dan stel je een spanning in van bijv 1,5 V (de waarde doet er niet zoveel toe - zolang die maar tussen 0,4 V en 2,0 V is). Dan geeft comparator 1 een hoog signaal (groter dan 0,5 kg) en comparator 2 een laag signaal.  Beide signalen zijn nodig om SAMEN een hoog signaal te geven voor "pakje tussen 0,5 en 10 kg" indicatie. Dat  doe je door die uitgangsignalen via een EN poort samen te voegen. Alleen als beide EN ingangen hoog zijn, is de uitgang ook hoog.

Comparator 2 geeft dan eigenlijk de verkeerde waarde voor dit doel: immers laag indien onder 10 kg. Dat kunnen we "rechtbuigen" door het uitgangssignaal van die comparator door een invertor (omdraai) poort te laten lopen: de "laag" wordt dan "hoog" en omgekeerd.

Uitgangssignaal van comparator 1 en de omgekeerde uitgangssignaal van comparator 2 sluiten we op de EN poort aan en zie: als comparator 1 zegt "meer dan 0,5 kg" (hoog) en comparator 2 zegt "minder dan 10 kg" dan zijn beide signalen hoog op de EN ingang en is de uitgang ervan ook hoog. Dat kun je aan een LED doorgeven als indicatie "pakje tussen 0,5 en 10 kg".

Controleer je schakeling door een lichter of zwaarder pakje te wegen via een ingestelde variabele spanning: de LED moet dan niet branden. Immers te licht (<2 kg; <0,4 V) of te zwaar (>10 kg; > 2,0 V)

 

 

josje op 27 februari 2026 om 09:18

Dank voor jullie adviezen. ontzettend helpend.

Ik begrijp dit stuk niet:

Je kunt tot 50 tellen door de eerste pulsenteller tot en met 9 te laten tellen. Bij puls 10 worden de uitgangen 2 en 8 hoog. 'Hoog' wil zeggen dat de uitgang een signaal afgeeft waarmee je bij voorbeeld een led kunt laten branden.
Verbind je de 2 en de 8 met een EN-poort, dan wordt de uitgang van de EN-poort hoog. Dit signaal van de uitgang van de EN-poort voer je naar de ingang 'tel pulsen' van een toegevoegde pulsenteller. Als die op 5 komt, zijn er 50 pulsen geteld. Je moet de uitgang van de EN-poort tevens verbinden met de ingang reset van de eerste pulsenteller (zwart opgevulde cirkel), zodat de eerste pulsenteller weer vanaf 0 begint te tellen zodra puls 10 komt.

Bijgevoegd mijn systeembord.

Hoe laat je de pulsenteller tot 9 tellen?

 

 

josje op 27 februari 2026 om 09:48

Dag Jaap, Ik heb geprobeerd uit te voeren wat je beschreven hebt, maar het tellen gaat anders.

Ik heb een pulsenteller toegevoegd (deze kan ik overigens niet verplaatsen).

groet Josje

 

Jaap op 27 februari 2026 om 12:00

Dag Josje,
Over je reactie van 09.18 uur...
Tellen tot 50 hoort alleen bij deelsysteem 2 voor pallet B, pakketten tussen 2 kg en 10 kg.
Laten we 'tellen tot 50' eerst apart doen. Dat is misschien gemakkelijker te zien.
Wat je eerder hebt gebouwd, kun je bewaren via 'Bestand'. Je kunt er later mee verder gaan.
Bewaar ook een schermafbeelding voor het geval er iets mis gaat.

Nu tellen tot 50, in de stappen a, b, c hieronder.
a. Begin met een leeg systeembord.
In plaats van een variabele spanning, comparatoren, invertor en EN-poort simuleren we elk pakket met een druk (muisklik) op een drukschakelaar.
Verbind de uitgang van de drukschakelaar met de ingang 'tel pulsen' van de pulsenteller.
De pulsenteller van dit type systeembord gaat tot en met 15, zoals je hebt gezegd. Wij willen met deze pulsenteller porties van 10 pakketten tellen (straks meer). Hoe maak je 10 als je kijkt naar de uitgangen 1,2,4,8? Juist, 10 is 8 EN 2.
Verbind de uitgangen 2 en 8 met de ingangen van een EN-poort. Verbind de uitgang van de EN-poort met een led.
Aan het begin staat '0' in het venster van de pulsenteller. Druk negen maal op de drukschakelaar. Zo krijg je '9' in het venster. Met de 0 erbij zijn dat 10 standen: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Dat is 10 pakketten.
Lukt dit? Zo niet, plaats hier een schermafbeelding.

b. Met deze pulsenteller willen we porties van 10 pakketten maken. Deze pulsenteller moet dus de '9' laten zien in het venster, maar moet terugspringen naar '0' in het venster als je NA de '9' nog eens op de drukschakelaar drukt. Dat doe je door de uitgang van de EN-poort OOK te verbinden met de blauwe ingang 'reset' van de drukschakelaar.
Gevolg: als je NA de '9' nog een keer drukt, springt het venster terug naar '0' en kun je de volgende portie van 10 pakketten tellen. De led flitst maar even kort, want de uitgangen '2' en '8' zijn door de reset niet meer hoog.
Probeer of je zo porties van 10 pakketten kunt tellen. Druk heeel vaak op de drukschakelaar. Kijk of het venster steeds na de '9' terug springt naar '0' en of de led telkens kort flitst.
Lukt dit? Zo niet, plaats hier een schermafbeelding.

c. Nu gaan we 5 porties van elk 10 pakketten tellen, dat is in totaal 50 pakketten.
Druk met de linker muisknop op de reset van de pulsenteller (zwarte cirkelschijf).
Verwijder de led. Verbind de uitgang van de EN-poort met de ingang van een tweede pulsenteller.
Als je die toevoegt, komt hij eerst links boven. Probeer hem toch eens te verplaatsen: klik 'Componenten' met je linker muisknop; klik op 'Verplaatsen' zodat er een vink bij komt; klik op de tweede pulsenteller en blijf de linker muisknop ingedrukt vasthouden terwijl je de pulsenteller naar een andere plaats sleept. Haal de vink weg achter 'Verplaatsen'.
Verbind de uitgang van de EN-poort met de ingang 'tel pulsen' van de tweede pulsenteller (in plaats van de led). De uitgang van de EN-poort blijft ook verbonden met de reset van de eerste pulsenteller.
Zorg dat beide pulsentellers op 0 staan (reset met muis).
Druk heeeel vaak op de drukschakelaar. Kijk of de tweede pulsenteller op '1' komt na de eerste portie van 10 pakketten; op '2' komt na de tweede portie van 10 pakketten enzovoort.
Lukt dit? Zo niet, plaats hier een schermafbeelding.
Groet, Jaap

josje op 27 februari 2026 om 16:51

Bij deze het systeembord met het eindresultaat. Het is gelukt! Heel veel dank! Na elke 10 x klikken springt de extra pulsenteller op 1, na weer 10 x springt deze op 2, enzo.

 

Theo de Klerk op 27 februari 2026 om 17:18

Zo werkt inderdaad een teller. Steeds één erbij. Bij 10 (=8+2 in binair stelsel, 23 + 21) heb je 1 x 10 en 0 x 1, Dat aantal tientallen moet je apart gaan tellen, en dat doe je doordat je bij 8+2 de gewone (eenheden)teller op 0 zet (en weer t/m 9 doorkan) en je eerste tiental in een tweede teller op 1 zet.  Zo kun je tot maximaal 99 doorgaan  (9 x 10 en 9x1) voordat je een derde teller nodig hebt om de 100-tallen bij te houden en de beide aantal tientallen en eenheden weer op 0 te zetten.

Jaap op 27 februari 2026 om 17:21
Dag Josje,Mooi zo.Een volgende stap kan zijn dat je deelsysteem 2 voor pallet B compleet maakt: pakketten van 2 kg tot 10 kg, de zoemer (of een led) gaat aan bij pakket nummer 50.Daarna, volgens de opdracht: deelsysteem 1 (pallet A) en deelsysteem 2 (pallet B) samenvoegen.Een noodknop toevoegen die alles uitschakelt.Groet, Jaap

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Clara heeft veertien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Clara nu over?

Antwoord: (vul een getal in)