Opgaven middeleeuwse glasblazers

Lisa stelde deze vraag op 15 oktober 2025 om 18:58.

Hoi, 

https://www.natuurkunde.nl/opdrachten/3184/middeleeuwse-glasblazers-en-quantummechanica

waarom wordt er bij c de golflengte berekent voor de vraag want ze vragen toch eigenlijk om de L (diameter)?

Reacties

Jaap op 15 oktober 2025 om 19:50

Dag Lisa,
Gezien de formulering van vraag c ligt het inderdaad meer voor de hand om de maximale diameter van de goudbollen te berekenen.
Kennelijk kiest men in het 'Antwoord' voor de omgekeerde weg. Doorgaans wordt dit 'terugrekenen' bij zo'n vraagstelling in het centraal examen vwo ook goed gerekend.
De bollen absorberen al het licht met een golflengte kleiner dan 600 nm.
Ze moeten een diameter hebben van ten hoogste

Het gegeven van minimaal 0,60 nm lijkt me overbodig. Zijn de bollen nog kleiner, dan absorberen ze ook ultraviolet. Dat mag, toch?
Groet, Jaap

Pieter Kuiper op 15 oktober 2025 om 21:18

Terzijde: zo kleine glasdeeltjes worden denk ik niet geproduceerd door malen. Het is wel mogelijk door met chemische methoden kolloidaal glas te maken. Of het gebeurt in de warme glasmassa, ook chemie.

Jaap op 15 oktober 2025 om 21:39

Dag Pieter,
In Lisa's opgave gaat het om gemalen goudstof, niet om gemalen glas.
Groet, Jaap

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Clara heeft zestien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Clara nu over?

Antwoord: (vul een getal in)