Dag Bankers,
Bij turbulentie kan een vliegtuig dat aanvankelijk op een constante hoogte boven de grond vliegt, plotseling gaan stijgen en vervolgens dalen. Stel dat een persoon niet is gefixeerd: rondlopend cabine-personeel of passagier zonder veiligheidsgordel. Als het vliegtuig door turbulentie eerst snel stijgt, beweegt de persoon even snel mee omhoog ten opzichte van de aarde. Als het vliegtuig vervolgens minder snel stijgt of begint te dalen, behoudt de persoon nog even de oude snelheid omhoog ten opzichte van de aarde. Dit zou je een 'val omhoog' kunnen noemen. Niet alleen ten opzichte van het vliegtuig, maar ook ten opzichte van de aarde.
De val omhoog duurt slechts kort: de zwaartekracht remt de beweging omhoog, de persoon bereikt een hoogste punt ten opzichte van de aarde en begint omlaag te vallen.
Over een heftig geval van turbulentie geeft de volgende film wat informatie:
https://www.youtube.com/watch?v=Y4WaqBvhH5I
Na 3min 00s zien we dat het vliegtuig op een zeker moment stijgt met 1664 ft/min, dat is 8,45 m/s. Een persoon die met deze vaart meestijgt, beweegt nog 0,86 s omhoog ten opzichte van de aarde nadat de stijgsnelheid van het vliegtuig kleiner begon te worden. Dan eindigt de 'val omhoog ten opzichte van de aarde'.
De verticale snelheid van het vliegtuig verandert in 3 s van 1664 ft/min omhoog naar 1536 ft/min omlaag. Dat is een gemiddelde neerwaartse versnelling van 5,4 m/s². Minder dan de valversnelling ter plaatse, dus het vliegtuig was niet in vrije val. Door de zwaartekracht ondergaat de zwevende persoon wél de valversnelling. Kort na de 0,86 s wordt de neerwaartse snelheid ten opzichte van de aarde voor de persoon groter dan voor het vliegtuig, zodat ook aan de 'val omhoog ten opzichte van het vliegtuig' een einde komt.
Groet, Jaap