jupiter invloed op de baan van de aarde

Fiep stelde deze vraag op 09 juni 2023 om 16:11.

 Hoihoi,

Voor een SE-opdracht (voor een cijfer dus) moet ik een model maken over het zonnestelsel, waarbij jupiter en de aarde op de zon moeten draaien. Nu is dat me gelukt maar wil mijn docent dat ik jupiter invloed laat uitoefenen op de aarde. Ik heb al:

Fzwj = (G*ma*mj) /raj^2
raj = ( (xj-x)^2 + (yj-y)^2 )^0.5'

(j staat voor jupiter, a voor aarde)
Ik weet dat ik de kracht moet ontbinden in x- en y-richting, maar hoe? Als ik dat heb kan ik het toevoegen aan de Fg van de aarde en heeft jupiter (als het goed is) invloed op de aarde. 
Maar ik weet niet hoe ik nu verder moet. Kan iemand mij helpen? 

Bijlagen:

Reacties

Jaap op 09 juni 2023 om 17:01
Dag Fiep,
De kracht van Jupiter op de aarde kun je toch in componenten ontbinden op eenzelfde manier als je in Fresy=–Fg·(y/r) hebt gedaan met de kracht van de zon op de aarde?
Niet letterlijk hetzelfde, maar op een gelijksoortige manier?
Het is prettig als je begrijpt waarom Fresy=–Fg·(y/r) doet wat zij moet doen.
Groet, Jaap
Jaap op 09 juni 2023 om 17:08
Dag Fiep,
Zou het niet charmant zijn als je de aarde en Jupiter tegelijkertijd in hetzelfde diagram om de zon laat bewegen? fixdatff
Groet, Jaap

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Roos heeft vijfentwintig appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Roos nu over?

Antwoord: (vul een getal in)