de vleermuis en de mot

Jan stelde deze vraag op 25 augustus 2022 om 15:50.
Oefening 16.99 in giancioli: Een vleermuis vliegt richting een mot aan 7.5 m/s en de mot richting de vleermuis aan 5 m/s frequentie vleermuis is 51.35 kHz. Bereken de frequentie van de golf die door de vleermuis terug wordt gedetecteerd. Mijn manier en die van het boek staat in de bijlage, ik heb genomen dat de frequentie waargenomen voor de mot gelijk is aan diegene die die verstuurt. Het boek lijkt deze opnieuw te berekenen en ik begrijp niet hoe.

Alvast bedankt voor de hulp!


en mijn oplossing:

Reacties

Theo de Klerk op 25 augustus 2022 om 16:07
De mot hoort niet de frequentie die de vleermuis verstuurt maar een hogere vanwege het doppler-effect. Hij gaat het geluid tegemoet en vangt dus meer golflengten op in dezelfde tijd als wanneer de mot zou stilstaan (de vleermuis nadert, dus ook de bron beweegt waardoor het geluid ook al een hogere frequentie krijgt omdat de vleermuis achter zijn eigen geluid aanvliegt).
Die verhoogde frequentie kaatst terug en nu is de vleermuis de ontvanger van zijn eigen geluid. Alleen die is 2x veranderd: eerst door het botsen tegen de mot en dan weer doordat de vleermuis dit weerkaatste geluid tegemoet komt (en de mot bij uitzenden hetzelfde doet als de vleermuis: achter het uitgezonden signaal aan vliegen)
Je hebt dus, zoals het boek ook stelt, 2x met Dopplereffect te maken. Eerst hoort de mot een hoger geluid. Vervolgens zou je kunnen doen alsof dat geluid door de mot wordt uitgezonden. De naderbij komende vleermuis hoort een hoger geluid dan wat de mot (=gereflecteerd geluid van vleermuis door mot) uitzendt.  De formule wordt dus 2x toegepast.
Jouw aanname dat de mot het originele geluid van de vleermuis weerkaatst is onjuist: een hoger geluid wordt weerkaatst.
Jaap op 25 augustus 2022 om 16:39
Dag Jan,
• Je schrijft: 'ik heb genomen dat de frequentie waargenomen voor de mot gelijk is aan diegene die die verstuurt'.
Als je bedoelt 'ik heb genomen dat de frequentie waargenomen door de mot gelijk is aan de frequentie die de mot verstuurt', is je aanname juist.
• Sommige indices in je geschreven berekening kan ik niet goed lezen. Daarom ga ik nu niet op je geschreven berekening in.
• De berekening van de auteur gaat als volgt.
Heengaand geluid: in teller vontvanger=vmoth=5 m/s en in noemer vbron=vbat=7,5 m/s.
De door de mot waargenomen en weerkaatste frequentie is

Teruggaande echo: in teller vontvanger=vbat=7,5 m/s en in noemer vbron=vmoth=5 m/s.
De door de vleermuis waargenomen echo-frequentie is

Hopelijk helpt dit.
Groet, Jaap

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Roos heeft zeventien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Roos nu over?

Antwoord: (vul een getal in)