sofia
Hoi, snelle vraagje.
waarom is bij opgave 5 van 2018 vwo natuurkunde t1 , bij de opgave om de spanning van t zonnepaneel ui t te rekenen, de totale stroomsterkte niet opgeteld? want we gaan toch uit van een serie schakeling van FABE? en in serie geldt toch dat de totale stroomsterkte opgeteld is?
Sofia
dag sofia,
ik vind in vwo 2018 geen vraag 5 over zonnepanelen???
maar, wat ik meen te begrijpen dat je bedoelt: de stroomsterktes van serie-onderdelen kun je NIET optellen.
stel je voor dat ik van één weg tussen twee dorpen de verkeersintensiteit ga meten, elke paar honderd meter een teller. De tellers meten allemaal één en dezelfde stroom, dezelfde auto's . Het is niett omdat ik meerdere tellers heb dat daardoor de verkeersintensteit op die weg toeneemt.
Alleen als er meerdere (parallel)wegen zijn, en ik wil de verkeersstroom tussen beide dorpen weten, dan zal ik de stromen van de parallelwegen moeten gaan optellen
serie: spanning optellen, stroom overal gelijk
parallel: stroom optellen, spanning gelijk.
3 batterijtjes van 1,5 V in serie geven een accu van 4,5 V.
Eén en dezelfde stroom loopt door alledrie de batterijen.
Die stroom zal (in dezelfde schakeling) wel groter zijn dan met één batterijtje, maar dat is omdat de spanning groter is en er dus volgens de wet van ohm bij gelijke weerstand een grotere stroom gaat lopen.
Groet, Jan