Waarom vliegen magneten niet uit elkaar?

Kaspar stelde deze vraag op 29 juni 2021 om 15:08.

Ik heb hier twee redelijk stevige neodymium magneten, ze zijn 5cm lang en 1cm diameter. Noord/Zuid loopt in de lengte van de magneten.
Wanneer ik ze op tafel bij elkaar in de buurt leg dan gaan ze (69) Noord tegen Zuid en Zuid tegen Noord liggen.
Als ik ze met de hand dwing Noord tegen Noord en Zuid tegen Zuid te liggen stoten ze elkaar af. Niet zo sterk als wanneer ik de polen recht tegen elkaar druk maar genoeg om een magneet weg te duwen, om te draaien en dan aan te trekken.
Als ik de twee magneten met dezelfde pool tegen een stuk ijzer druk dan kunnen ze naast elkaar blijven zitten. Maar dat lukt maar net. Een stuk ijzer aan beide kanten verandert niet veel.

Een magneet is mij ooit uitgelegd als "Een heleboel deeltjes in een gebied (van Weiss) met dezelfde orientatie van hun magneetveld".

Hoe kan dat? Magneten lijken niet uit elkaar te willen vliegen in hele dunne staafjes. 

Als ik een magneet in tweeen splijt, van Noord naar Zuid (de lengte in mijn geval) wil een helft zich dan omdraaien?

Reacties

Theo de Klerk op 29 juni 2021 om 16:50
weiss gebiedjes lijnen zich uit zodat alles noord-zuid gaat. Je kunt doorknippen waar je wilt: beide stukken blijven noord-zuid weiss gebiedjes bevatte . Een magneet heeft daardoor altijd noord-zuid polen en nooit alleen een noord- of zuidpool.
Gelijknamige polen stoten elkaar altijd af en sterker naarmate de afstand korter is. magneet + ijzer "plakt". Magneten aan twee kanten plakken ook aan ijzer maar kunnen elkaar ook afstoten (als gelijke polen plakken). Het hangt van de sterkte van de magneten af wat wint
Jan van de Velde op 29 juni 2021 om 18:46

Kaspar

 

Als ik een magneet in tweeen splijt, van Noord naar Zuid (de lengte in mijn geval) wil een helft zich dan omdraaien?

 Ja

Magneten lijken niet uit elkaar te willen vliegen in hele dunne staafjes. 

 Dan moet de conclusie zijn dat de inwendige aantrekkende materiaalkrachten groter zullen zijn dan de afstotende magnetische krachten. 

Groet, Jan

Kaspar op 30 juni 2021 om 09:39

Dank je Theo, maar als antwoord op mijn vraag kan ik er niet veel mee.

Dank je Jan, daar ga ik verder mee. 
Nu eens uitzoeken hoe de binding van de atomen (Boor, Neodymium en Ijzer zijn allemaal metalen)  en het magnetische veld, beide gevolgen van wat electronen aan het doen zijn, verschillen en waarom.

Dank jullie. ik kan verder.

Jan van de Velde op 30 juni 2021 om 10:19

Kaspar


Nu eens uitzoeken hoe de binding van de atomen (Boor, Neodymium en Ijzer zijn allemaal metalen)  en het magnetische veld, beide gevolgen van wat electronen aan het doen zijn, verschillen en waarom.

https://en.wikipedia.org/wiki/Neodymium_magnet

en verder kan ik je daarmee niet helpen.

Groet, Jan

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Noortje heeft vijfentwintig appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Noortje nu over?

Antwoord: (vul een getal in)