soort van Fase verandering?

daniël stelde deze vraag op 25 mei 2021 om 03:01.

 hallo iemand

ik ben 16 jaar geintresseerd in natuurkunde en scheikunde zit in het 4de leerjaar van de Tl/mavo/Gt(hoe je t ook wilt noemen).

ik heb waarschijnijk een hele domme vraag maar ik moest hem ergens stellen en ik kwam door google hier 

ik zat te denken over hoe massa kan worden omgezet naar energie en andersom ook en toen dacht ik dat je het dus een beetje kan vergelijken met fase veranderingen en dat je het dan zo een beetje kan zien

Massa = de vaste vorm
energie = de gasvorm
straling = de vloeibare vorm 

ik weet zelf niet heel goed wat straling is alleen wat ik er over heb gelezen geeft mij het idee dat het massa maar ook energie is 

waarschijlijk is dit echt een hele domme vraag dus sorry daarvoor maar klopt dit? of is dit gewoon flauwekul

alvast bedankt

Reacties

Theo de Klerk op 25 mei 2021 om 03:26
>dat het massa maar ook energie is 

Da's helemaal niet zo dom gedacht. In feite was het pas Albert Einstein die met zijn relativiteitstheorie poneerde dat massa een vorm van energie was. En wel volgens de beroemde E = mc2 . Omdat c een groot getal is (lichtsnelheid = 300 000 km/s) is een beetje massa al heel veel energie. Dat is ook het principe achter kernreactors: een klein beetje massa omzetten in heel veel energie. Een kilogram splijtstof splitst in 2 brokken die samen iets minder massa hebben. Dat verschil is in puur energie omgezet.
De zon werkt ook op dit principe. Daar fuseren echter 4 waterstofkernen tot een heliumkern die net iets lichter is dan de 4 waterstofkernen. Het verschil wordt weer als energie uitgestraald.

Energie kan veel vormen hebben (bijv. iets voelt warm aan, beweegt) maar een van die vormen is via lichtstraling. Zowel zichtbaar licht als onzichtbaar licht (radiostralen, microgolfstralen en gammastralen).

Je vergelijking met fasen is zo gek nog niet, maar massa gaat meteen over in energie. Straling is ook een vorm van energie. De vergelijking gaat verder wat mank.
En ook omgekeerd kan het gebeuren: energie wordt massa. Geen energie die in bijv. een tafel verandert, maar wel energie die ineens omzet in 2 deeltjes. Bijvoorbeeld een elektron en een positron (een anti-elektron).
Jan van de Velde op 25 mei 2021 om 09:50

daniël

waarschijnlijk is dit echt een hele domme vraag dus sorry daarvoor 

 Dag Daniël,

Domme vragen bestaan niet. En vmbo-ers zijn niet dom. 
Goed dat je je schoolniveau en leerjaar erbij vertelt, dan hebben we een beetje idee van je achtergrondkennis, en dat zou iedereen moeten doen. Dan kunnen we vragen gerichter beantwoorden.
Maar verontschuldig je er niet meer voor. Niet hier, en nergens. 

Groet, Jan

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Clara heeft vijf appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Clara nu over?

Antwoord: (vul een getal in)