Romaissa
stelde deze vraag op
18 maart 2021 om 11:14.
de vraag is: bij geleiding is er tussenstof nodig. juist of onjuist? (1ste klasser)
Reacties
Theo de Klerk
op
18 maart 2021 om 11:22
Geleiding? Dat kan natuurkunde zijn. Geleiden van stroom neem ik aan? Daarvoor is een stof nodig (zoals metaal) om stroom te geleiden. Stroom is dan de beweging van geladen deeltjes. Daar is niet per se een tussenstof voor nodig. Zo is bijvoorbeeld koperdraad voldoende.
Als het gaat om stroom langs zenuwbanen (toch weer biologie) dan zitten er onderbrekingen tussen achter elkaar liggende zenuwen (synapsen) en kan een stroomsignaaltje van de ene zenuw naar de volgende zenuw alleen via een brug worden doorgegeven. Die brug is dan geleidende tussenstof. Verdovingen zorgen er dan juist voor dat die tussenstof niet wordt aangemaakt en je "dus" niks voelt omdat het pijn signaal niet doorgegeven wordt.
Jan van de Velde
op
18 maart 2021 om 12:20
Dag Romaissa,
en als het om geleiding van warmte gaat: Geleiding is een van de vormen van warmtetransport. Afgesproken is dat we dat geleiding noemen als de warmte zich verplaatst omdat ze doorgegeven wordt van molecuul naar molecuul (of van atoom naar atoom). En dat zijn de bouwstenen van stoffen, en dus ja, zonder tussenstof zal dat niet gaan.