Versnelling naar constante snelheid

Jaz stelde deze vraag op 17 februari 2021 om 23:41.

 Beste,

Voor mijn aankomende PO had ik als onderzoeksvraag bedacht 'Na hoeveel seconden zal de helikopter een constante snelheid hebben?'

Omdat de zelfgemaakte helikopter in het begin steeds sneller valt (dus versneld), maar op een gegeven moment de snelheid constant zal worden (geen versnelling).
Maar ik vroeg me af, hoe kan ik dit in de praktijk uitrekenen??
(waarbij ik ook extra vragen stel bijv. : verandert die eindsnelheid als ik de massa verander?

Reacties

Jan op 17 februari 2021 om 23:44
dag Jaz,

via een beeldscherm is het heel lastig over je schouder of in je hoofd mee te kijken.
Wat moeten wij ons voorstellen bij een (zelfgemaakte?) "helicopter" ? 

waarom valt dat ding?
wat remt die val af? 

Kortom, geef er eens wat context bij.

Groet, Jan
Theo de Klerk op 18 februari 2021 om 00:00
>Na hoeveel seconden zal de helikopter een constante snelheid hebben?'

Maar het antwoord is simpel: als er geen netto krachten meer op werken. Dus op zijn minst "hangen" als zwaartekracht tegengewerkt wordt door de lift van de wieken. En eenparig vooruit (of achteruit) als de voorwaartse kracht van de helicoptermotor gelijk is aan de luchtweerstand en eventuele andere (vooral wrijvings)weerstanden.
Jaz op 18 februari 2021 om 14:25
Het thema van deze PO is het analyseren en uitzetten van een valbeweging. Het is de bedoeling dat
ik zelf nadenk over de nauwkeurigheid en betrouwbaarheid van het onderzoek. Thuis doe ik het
experiment en daar schrijf ik dan een verslag over. Waarbij ik ook een hoogte, tijd en snelheid, tijd diagram. 

Ik had bedacht om de helikopter van verschillende hoogtes te laten vallen, omdat dit dus in de eerste seconden versneld (denk ik), en daarna de helikopter niet meer zal versnellen en een constante snelheid zal aanhouden. En graag wil ik onderzoeken waneer dat gebeurt. (wrijving wordt verwaarloosd)

Jan van de Velde op 18 februari 2021 om 14:41

Jaz

 Maar ik vroeg me af, hoe kan ik dit in de praktijk uitrekenen??

 dat uitrekenen gaat hem niet worden.

maar 

 

.//..niet meer zal versnellen en een constante snelheid zal aanhouden. En graag wil ik onderzoeken wanneer dat gebeurt. (wrijving wordt verwaarloosd)

 wrijving (beter: luchtweerstand) kùn je niet verwaarlozen, want dat is nou juist de tegenkracht die ervoor zorgt dat je snelheid constant wordt. 

maar dat "wanneer" onderzoeken is wel mogelijk: bij een constante snelheid heb je immers een gelijke afstand per tijdseenheid. 

je zou bijvoorbeeld de val kunnen filmen naast een of ander meetlint, en dan steeds kijken hoeveel beeldjes je nodig hebt voor elke 10 cm.

Of steeds van een iets hogere hoogte laten vallen en tijd meten. Valtijd uitzetten tegen hoogte. Daar waar je grafiek (nagenoeg) recht wordt is je snelheid constant.

meerdere metingen gaan wel nodig zijn: de turbulentie zou best eens onregelmatig kunnen zijn

Groet, Jan

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Noortje heeft negen appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Noortje nu over?

Antwoord: (vul een getal in)