Grafiek: "scheurlijn"
T. stelde deze vraag op 25 januari 2021 om 13:39.Hallo,
Ik ben momenteel mijn natuurkunde verslagen boekje aan het lezen en ik dit staan: "Je mag de grafieklijn nooit doortrekken tot onder de as-onderbrekingen!". Alleen vraag ik me af waarom?
Alvast bedankt.
Met vriendelijke groeten.
Reacties
We kunnen dat ook andersom bekijken:
We hebben meetwaarden die, in een diagram uitgezet, deze grafiek geven:
Stel nou dat een of andere malloot besluit om het verticale gebied 0-5 in een scheurlijn weer te geven, dan komt dat er zó uit te zien als je de grafiek ook in dat scheurlijngebied wil weergeven:
Zo lijkt het net of er wat raars gebeurt bij waarde 5....
Met scheurlijnen moet je dus zuinig zijn. Gebruik die alleen als je maar een heel klein stukje van een anders heel grote as gebruikt. Voorbeeld, de luchtdruk op zeeniveau. Die zal nooit onder de 900 mbar gaan, 910 mbar in het oog van een orkaan is al een superlage luchtdruk. Boven 1100 mbar komt ook nooit voor.
Teken je dan een druk-as van 0 tot 1200 mbar, dan wordt heel dat stuk van 0 tot 800 nooit gebruikt, en verder zie je de luchtdruk afgebeeld als een wriemellijntje waar weinig nuttigs meer aan af te lezen valt:

Gebruik dan maar een scheurlijn voor dat onderste stuk, zodat je dat interessante gebied op een veel ruimere schaal kunt weergeven:

Wees dus zuinig met scheurlijnen....... Ook omdat, voor wie meer naar het plaatje dan naar de getalletjes kijkt, het nu net lijkt of op dag 2 de luchtdruk wel 4 keer zo hoog was als op dag 6 . In werkelijkheid gaat het hier maar om een paar procent meer of minder.
Groet, Jan
Hallo Jan,
U schrijft '' Voorbeeld, de luchtdruk op zeeniveau. Die zal nooit onder de 900 mbar gaan, 910 mbar in het oog van een orkaan is al een superlage luchtdruk. Boven 1100 mbar komt ook nooit voor. ''
Tyfoon Tip (1979) heeft 870 mbar gehaald, orkaan Patricia (2015) 872 mbar, orkaan Wilma (2005) 882 mbar en orkaan Milton (2024) 897 mbar. Dat is een kleine greep aan orkanen die sub-900 mb status hebben bereikt.
Groet,
Anonymous
dag Anonymous,
U heeft gelijk. Ik had beter moeten schrijven
Jan van de Velde
Voorbeeld, de luchtdruk op zeeniveau. Die zal maar zelden onder de 900 mbar gaan, ook in het oog van een orkaan is dat al een superlage luchtdruk. Boven 1100 mbar komt ook nooit voor.
Groet, Jan
Maar goed... om een grafiek te tekenen met interval 0 - 800 (waarom eigenlijk niet vanaf -200?) als de waarden pas boven 800 beginnen, is zinloos. Daarvoor is de scheur bedacht.