Ik zat te leren voor mijn eindexamen natuurkunde dit jaar en kwam online een paar handige oefentoetsen tegen. Alleen heb ik wat moeite met een aantal opgaves. Zou iemand me kunnen laten zien wat ik moet doen?
Tussen de negatieve quarks en het positieve quark in het neutron werken aantrekkende krachten. Tussen de negatieve quarks onderling werken afstotende krachten. De totale massa van de drie afzonderlijke quarks in een neutron is 13 TeV/c 2 . In BINAS tabel 7B vind je echter dat de massa van een neutron 940 MeV/c 2 is.
2. Leg uit of de aantrekkende krachten groter of kleiner zijn dan de afstotende krachten.
Dat vrije protonen zeer stabiel zijn, blijkt uit hun halfwaardetijd: groter dan 6·10 29 jaar. De halfwaardetijd van een vrij neutron is slechts 882 s. Als een vrij neutron vervalt, ontstaan een proton, een elektron en een neutrino.
3. Leg uit of bij dit verval een elektronneutrino of een anti-elektronneutrino ontstaat.
4. Bereken de energie die bij deze vervalreactie vrijkomt. Geef je antwoord in MeV en in twee significante cijfers.
5. Leg uit waar deze energie blijft.