Rendement verbeteren
Sterre stelde deze vraag op 18 november 2020 om 18:05. Beste,
Ik ben bezig met een verslag over energie. In een van de proeven moet het rendement van een waxinelichtje worden berekend. Ik kwam uit op ongeveer 0,0158%. Dan is mijn vraag: wat is de meest effectieve manier om deze te verbeteren?
Alvast erg bedankt!
Mvg,
Sterre
Reacties
Theo de Klerk
op
18 november 2020 om 18:08
Welk rendement? nuttige lichtenergie tov verbrandingsenergie? Verwarming? Anders?
Denk eens aan middelen om dan meer licht of warmte of ... te bundelen of effectiever op de gewenste plek te krijgen.
Uiteindelijk zou je voor iets anders dan een waxinelichtje kunnen kiezen, maar dat is waarschijnlijk niet de bedoeling van je proefje en verslag.
Denk eens aan middelen om dan meer licht of warmte of ... te bundelen of effectiever op de gewenste plek te krijgen.
Uiteindelijk zou je voor iets anders dan een waxinelichtje kunnen kiezen, maar dat is waarschijnlijk niet de bedoeling van je proefje en verslag.
Sterre
op
18 november 2020 om 18:13
Het gaat om het verwarmen van water, dus verwarming.
Zou je dan iets eromheen kunnen zetten zoals aluminium folie? Of dat je een deksel op het bekerglas zet zodat de warmte in ieder geval niet uit het bekerglas ontsnapt?
En dat is inderdaad niet de bedoeling haha.
Zou je dan iets eromheen kunnen zetten zoals aluminium folie? Of dat je een deksel op het bekerglas zet zodat de warmte in ieder geval niet uit het bekerglas ontsnapt?
En dat is inderdaad niet de bedoeling haha.
Theo de Klerk
op
18 november 2020 om 18:40
Je wilt dus warmte naar boven (denk ik) op het te verwarmen voorwerp brengen.
Dan kun je aan aluminiumfolie denken (reflectie van warmtestraling en tegenhouden van warmtelekken) Of andere, nog beter isolerende materialen (die dus aan de buitenkant niet heet worden).
Misschien kan afstand verminderen of verhitten van een voorwerp dat die warmte goed doorgeeft naar het te verwarmen voorwerp of ...
laat je ideeen er eens over gaan...
Dan kun je aan aluminiumfolie denken (reflectie van warmtestraling en tegenhouden van warmtelekken) Of andere, nog beter isolerende materialen (die dus aan de buitenkant niet heet worden).
Misschien kan afstand verminderen of verhitten van een voorwerp dat die warmte goed doorgeeft naar het te verwarmen voorwerp of ...
laat je ideeen er eens over gaan...
Jan van de Velde
op
18 november 2020 om 20:00
Sterre plaatste:
0,0158%.
dat is wel hééééél erg weinig. Heb je jezelf niet ergens een factor duizend (!!!) verrekend? Om dat te bereiken lijk je me je pannetje water een meter of twee boven dat theelichtje te moeten hangen. Ik hoop toch echt dat je dat een beetje slimmer dan dat hebt aangepakt.
Groet, Jan
Sterre
op
18 november 2020 om 20:23
Beste Jan,
Dat vond ik ook al een beetje raar, maar ik zie mijn fout dan niet. En de vlam raakte net het bekerglas. Dit is mijn berekening:
Bereken hoeveel warmte door het waxinelichtje is geleverd.
Etot = Pwaxine * Δt
Pwaxine = 40 kJ/g = 40000 J/g
Δt = 6 * 60 = 360 s
Etot = 40000 * 360 = 14400000 J
Bereken hoeveel warmte het water heeft opgenomen.
Enut = m * c * ΔT
mwater = 50 g
cwater = 4,18 J/g * C
Eerste meting:
ΔT = Te – Tb = 30,9 – 19,1 = 11,8
Enut = 50 * 4,18 * 11,8 = 2466,2 J
Tweede meting:
ΔT = 30,2 – 19,8 = 10,4
Enut = 50 * 4,18 * 10,4 = 2173,6 J
Derde meting:
ΔT = 30,3 – 19,9 = 10,4
Enut = 50 * 4,18 * 10,4 = 2173,6 J
Bereken met je antwoorden op de vorige twee vragen het rendement.
η = Enut/Etot * 100%
Enut = 2466,2 + 2173,6 + 2173,6 = 6813,4/3 = 2271,13 J
Etot = 14400000 J
η = 2271,13/14400000 * 100% = 0,0158 %
Ik hoop dat het niet een te domme berekening/fout is...
Groetjes,
Sterre
Dat vond ik ook al een beetje raar, maar ik zie mijn fout dan niet. En de vlam raakte net het bekerglas. Dit is mijn berekening:
Bereken hoeveel warmte door het waxinelichtje is geleverd.
Etot = Pwaxine * Δt
Pwaxine = 40 kJ/g = 40000 J/g
Δt = 6 * 60 = 360 s
Etot = 40000 * 360 = 14400000 J
Bereken hoeveel warmte het water heeft opgenomen.
Enut = m * c * ΔT
mwater = 50 g
cwater = 4,18 J/g * C
Eerste meting:
ΔT = Te – Tb = 30,9 – 19,1 = 11,8
Enut = 50 * 4,18 * 11,8 = 2466,2 J
Tweede meting:
ΔT = 30,2 – 19,8 = 10,4
Enut = 50 * 4,18 * 10,4 = 2173,6 J
Derde meting:
ΔT = 30,3 – 19,9 = 10,4
Enut = 50 * 4,18 * 10,4 = 2173,6 J
Bereken met je antwoorden op de vorige twee vragen het rendement.
η = Enut/Etot * 100%
Enut = 2466,2 + 2173,6 + 2173,6 = 6813,4/3 = 2271,13 J
Etot = 14400000 J
η = 2271,13/14400000 * 100% = 0,0158 %
Ik hoop dat het niet een te domme berekening/fout is...
Groetjes,
Sterre
Theo de Klerk
op
18 november 2020 om 21:06
>Etot = Pwaxine * Δt
>Pwaxine = 40 kJ/g = 40000 J/g
Dus [E] = [P][t] = kJ/g . s =kJs/g
Daar moet iets fout zijn als vermogen energie/tijd (J/s) is (en dus niet J/g - dat klinkt meer als verbrandingswarmte die vrijkomt bij verbranding van 1 g)
>Pwaxine = 40 kJ/g = 40000 J/g
Dus [E] = [P][t] = kJ/g . s =kJs/g
Daar moet iets fout zijn als vermogen energie/tijd (J/s) is (en dus niet J/g - dat klinkt meer als verbrandingswarmte die vrijkomt bij verbranding van 1 g)
Jan van de Velde
op
18 november 2020 om 23:53
Sterre plaatste:
Etot = Pwaxine * Δt
Pwaxine = 40 kJ/g = 40000 J/g
Δt = 6 * 60 = 360 s
Etot = 40000 * 360 = 14400000 J
een echt waxinelichtje weegt een gram of twintig, en in 6 minuten brand je daar denk ik minder dan een halve gram van op. Want die dingetjes gaan uuuuren mee.
Sterre
op
19 november 2020 om 13:14
Ah ja! Ik zie het, ik heb het berekend als apparaat. Een beetje dom wel. Maar heel erg bedankt allen!