Imke
stelde deze vraag op
03 september 2019 om 16:25.
Beste,
Ik heb een vraag over onderstaand stelling "'Een pijl wordt verticaal omhoog geschoten en hierdoor neemt de kinetische energie af."
De kinetische energie neemt toe wanneer een voorwerp sneller beweegt en die energie neemt ook weer af wanneer het voorwerp langzamer beweegt. Ik snap dus niet zo heel goed waarom de pijl snelheid verliest wanneer het omhoog geschoten wordt, aangezien ik ervan uit ga dat de pijl eerst een Ekin van 0 had.
Hulp is erg welkom. Bij voorbaat dank.
Reacties
Theo de Klerk
op
03 september 2019 om 16:46
Dat klopt op zich: als de pijl nog in de boog zit dan heeft hij geen snelheid en dus kinetische energie 0 J. Maar als de boog ontspant wordt de veer-energie (die je gaf door de boog uit te trekken) overgedragen op de pijl en die krijgt een snelheid. De veer-energie wordt omgezet in kinetische energie. Aanvankelijk zal de pijl het snelst bewegen als hij van de boog loskomt. Maar altijd blijft de zwaartekracht aan de pijl trekken en zal hem uiteindelijk naar beneden laten vallen (ooit wel eens een pijl gezien die uiteindelijk niet terugviel?).
In dat proces wordt de kinetische energie van de pijl (met bijbehorende snelheid) omgezet in zwaarte-energie (en hoogte). Dat gaat ten koste van de kinetische energie: de snelheid van de pijl neemt af. Op zijn hoogste punt (de snelheid is weer 0 m/s) heeft de pijl helemaal geen kinetische energie meer, alleen nog zwaarte-energie.
Als de pijl dan begint terug te vallen gaat het proces van energie-omwisselen de andere kant op. Wat aan zwaarte-energie (en hoogte) wordt verloren, komt er als kinetische energie (en snelheid) weer bij.
Tot de pijl op de grond valt of zich erin boort: dan wordt alle kinetische energie omgezet in vervormingsenergie van de aarde, wrijving en andere vormen. De pijl staat uiteindelijk stil en heeft alle energie aan de omgeving afgestaan.