Binas tabel 25

nicola stelde deze vraag op 19 januari 2019 om 12:27.
HOi,
Ik heb een klein vraagje over tabel 25 A van Binas. In de laatste kolom staat het verval en energie van het deeltje aangegeven. Als je de verval van Ra-226 neemt. Dan komt er 4,87 MeV aan energie vrij (berekend met massadefect). In Binas tabel 25 A staat 4,79 MeV. Mijn vraag is of die 4,79 de totale energie van het Ra-226 atoom en de 4,87 MeV de energie is die vrijkomt bij het verval?

mvg,
nicola

Reacties

Theo de Klerk op 19 januari 2019 om 12:45
De kop van de tabel zegt "energie van het deeltje". Het vrijgekomen alfadeeltje krijgt dus 4,79 MeV energie mee. Er is ook nog een gamma-deeltje. Dat betekent dat het radon gas (als vervalproduct van radium) ontstaat met een aangeslagen kern. Die kern kan ook nog energie kwijt door "terug te vallen" naar de grondtoestand. Daarbij wordt geen lading uitgestoten maar alleen energie. Een gamma deeltje voldoet daarvoor.

Als dus 4,87 MeV vrijkomt door massa-defect, dan gaat 4,79 MeV mee met het alfadeeltje en ontstaat een Rn kern die nog een (4,87 -4,79) MeV als gammastraling zal uitzenden.
Eric op 10 januari 2026 om 14:41

Hallo Theo

als ik je goed snap zendt radium 226 een alfa van 4.79MeV uit naar aangeslagen kern radon en die zendt gamma uit naar grondtoestand radon. Halveringstijd radium226 is1600j. Maar wat is dan halveringstijd van aangeslagen kern radon?

groetjes, Eric

Pieter Kuiper op 10 januari 2026 om 15:07

Aangeslagen kernen hebben in het algemeen een heel korte levensduur, bijvoorbeeld 10-12 seconde, maar het varieert nogal. In sommige gevallen is het een seconde of veel langer en dan spreekt men van metastabiele isomeren.

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Noortje heeft twaalf appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Noortje nu over?

Antwoord: (vul een getal in)