terugstuiterhoogte bal

anoniem stelde deze vraag op 05 juni 2017 om 12:17.

 Hallo,

Ik heb een vraag over de terugstuiterkracht van een bal en het verband daarbij met de loslaathoogte. Ik moet informatie opzoeken over het verband tussen deze twee maar kan er niet veel formules over vinden. Ik heb al wel de formule veind= √2gh maar hierbij wordt alleen de snelheid waarmee de bal op de grond komt uitgerekend.
Mijn vraag is dus hoe ik kan uitrekenen wat de hoogte waarmee de bal terugstuitert is.

Alvast bedankt!

Reacties

Jan van de Velde op 05 juni 2017 om 13:20
dag anoniem,

Een ideale bal op een ideale ondergrond stuitert terug tot de hoogte waarop hij werd losgelaten. veind= √2gh geldt dan dus andersom.

Echter, ideale ballen bestaan niet. Elke bal verliest wat bewegingsenergie bij de stuit aan wamte en geluid (bewegingsenergie van lucht) . Bij een bijna ideale bal zal dat bij elke stuit een ongeveer gelijk percentage van de oorspronkelijke energie zijn. Noem dat bijvoorbeeld het stuitrendement, en dat zou je kunnen gaan bepalen aan de hand van stroboscoopfoto's: 


(https://people.rit.edu)

Hier zit dan wel de niet verwaarloosbare factor luchtweerstand in, en natuurlijk speelt de ondergrond ook een voorname rol.

zie ook:
http://www.natuurkunde.nl/vraagbaak/53217

en dan vooral het bericht van 02 maart 2017 om 00:35, voor allerlei links naar slow-motion-filmjes van stuiterende zaken. Want dat stuiterrendement zal vast ook wel afhangen van hoever de bal wordt ingedrukt bij de stuit.

Kortom, rekenen wordt'm niet. Meten dus, en zo voor jouw bal op jouw ondergrond die stuitercoëfficiënt bij verschillende valhoogten vaststellen. Ook leuk: zelfde proef maar nu in een vacuümbuis. Wel iets verzinnen om de valhoogte te variëren. 

groet, Jan
anoniem op 05 juni 2017 om 14:02
Bedankt!

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Noortje heeft zestien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Noortje nu over?

Antwoord: (vul een getal in)