Wet van Lenz (twee vormen?)

Erik stelde deze vraag op 19 december 2015 om 15:54.

Bij het onderdeel magnetisme blijf ik haken bij de wet van Lenz. Waarschijnlijk komt dit omdat in mijn boek in de uitleg ook de Lorentzkracht gebruikt wordt en ik zo alles door elkaar haal..

Als ik het goed heb zegt de wet van Lenz dat als de flux in een spoel verandert, in de spoel een zodanige inductiespanning ontstaat dat de fluxverandering wordt tegengewerkt.

In mijn boek staan twee wetten van Lenz. Er staat: 
Wet van Lenz voor beweging: de richting van de inductiestroom is zodanig dat de (lorentz)kracht tegengesteld is aan de bewegingsrichting.
Wet van Lenz voor flux: bij een toenemende flux zorgt de inductiestroom voor een tegengesteld magneetveld, bij een afnemende flux voor een magneetveld in dezelfde richting.

Alleen de tweede versie snap ik, maar als het begrip lorentzkracht om de hoek komt kijken ben ik de weg kwijt.

Kunt u dit uitleggen met een simpel voorbeeld?

Reacties

Theo de Klerk op 19 december 2015 om 20:11
Een animatie is te zien op https://www.youtube.com/watch?v=Z9A4I6gaXUM


Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Clara heeft zeventien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Clara nu over?

Antwoord: (vul een getal in)