fly-over

Rik stelde deze vraag op 08 oktober 2013 om 12:39.

Hallo, wij zijn 2 leerlingen van 4 vwo Technasium. We hebben als opdracht om een viaduct te maken voor een kruising van de A9 en de A4 bij Badhoevedorp. We hebben een oplossing bedacht waarbij we een fly-over gaan maken. Deze oplossing moeten we onderbouwen met een berekening, maar nergens op internet (google, wikipedia enz.) kunnen wij vinden wat voor formules we kunnen gebruiken om te berekenen:

-welke en hoeveel krachten er op onze fly-over werken

- hoeveel (hoe sterk en/of zwaar) ondersteuning de fly-over nodig heeft, bijvoorbeeld palen onder de fly-over, om te voorkomen dat deze instort.

Weet iemand hier misschien een zoekterm, site of formule die ons hierbij kan helpen?

Bij voorbaat dank voor de moeite!

Groetjes,

Rik en Tim

Reacties

Theo op 08 oktober 2013 om 13:22

Dit is een vraag die men bij een bouwkunde opleiding TU / HTS ongetwijfeld beter kan oplossen dan de "algemeen natuurkundige" die deze site bezoeken...

Maar je kunt in elk geval eens denken aan het gewicht dat een viaduct moet dragen (vrachtwagens, aantal rijstroken, "worst case" gewicht hierbij, eigen gewicht) en belasting- of druk-, span- en trekkrachten die het burgmateriaal (metaal, beton, ...) kan leveren alvorens te breken of scheuren.

Google zoekwoorden als "bridge construction", "brug constructie", "brug belasting" "constructieleer" en zo zouden je al een stukje in de richting kunnen helpen.

Andere reacties op je vraag komen hopelijk ook...

Jan op 08 oktober 2013 om 19:51

Theo de Klerk, 8 okt 2013

..//..

Andere reacties op je vraag komen hopelijk ook...

Dag Rik en Tim,

Weten jullie zeker dat jullie deze opdracht niet een beetje verkeerd hebben opgevat? Aan zoiets is een afdeling van een ingenieursbureau, inclusief gespecialiseerde software en een meterslange rij met tabellenboeken een paar maanden zoet. 

Groet, Jan

JV op 08 oktober 2013 om 20:48

Begin in ieder geval met een eenvoudige brug: twee pijlers, met een recht stuk weg er tussen.

Misschien dat jullie dan een eenvoudig rekenmodel kunnen maken. Beschouw het verkeer als een enkele puntmassa op de brug. Zie het contactpunt van de brug met de pijlers als draaipunten. De pijlers oefenen dan weer een kracht uit op de fundering. Voor statisch evenwicht moet de som van krachten en de som van momenten overal nul zijn.

Hieruit komt dan een belasting op iedere pijler, en dan kun je aan de slag met de eigenschappen van beton. Onderzoek ook de verschillen tussen horizontale en verticale krachten op het beton.

Dynamische belastingen zijn inderdaad te veel gevraagd voor een 4 VWO project, en een zinnig antwoord vereist veel ervaring en goede simulatie-software.

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Clara heeft vierentwintig appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Clara nu over?

Antwoord: (vul een getal in)