statische ontlading

Niels stelde deze vraag op 28 februari 2013 om 13:14.

Hallo ik heb een vraag.

 

Ik zat gisteren (27-2-2013) in de tuin een sigaretje te roken in mijn redelijk dikke wollen trui op een polyester kuipstoeltje.

Toen ik weer binnen was merkte ik in mijn zij een irritante jeuk op. Ik krabte natuurlijk even maar dit begon ineens over te slaan naar een brandende pijn. Ik tilde mijn trui op en vond daar een rood vlekje zo groot als het vingertopje van mijn pink. Eerste wat in mij op kwam was een insectenbeet maar ik kon niks zien of vinden in mijn trui. Het lijkt nu ook meer een blaartje dan een muggenbult, het voelt ook zo!

Wat ik denk dat er gebeurt is is het volgende:

Doordat ik in de kou buiten met wollen trui in een polyester kuipstoeltje heb gezeten ben ik waarschijnlijk statisch opgeladen geweest. Ergens tussen mijn wandeling van buiten naar binnen (waarschijnlijk bij het aanpakken van de deurklink) is deze lading mijn lichaam via mijn zij uitgegaan.

Mijn vraag is nu concreet:

Is het mogelijk om een brandwond op te lopen doordat je statisch ontladen word? het lijkt mij dat er toch een behoorlijke stroomsterkte bereikt moet worden eer dit tot verwonding kan leiden.

Ik hoop dat iemand mij dit kan vertellen.

 

Groeten,

Niels

Reacties

Theo op 28 februari 2013 om 15:49

Je kunt je statisch opladen in droog weer en bij geschuivel over polyester-achtige vloerbedekkingen en zittingen waarna contact met een geaard metalen voorwerp een vonk doet overgaan.

Ook wol kan opgeladen worden (papiersnippers die "ineens" op je trui afvliegen). Maar je lichaam als geleider omhuld door wol wordt evenveel opgeladen als de wol. Spanningsverschil tussen lichaam en wol is dan vrijwel nul. De kans dat de brandwond door de oplading is gekomen die ontladen is door gekrab lijkt me dan ook niet groot. Eerder zal de ruwe wol met flink krabben een schuur-wond geven. Waar bij het krabben en schuiven van de wol best warmte vrij kan komen die deels een brandwondachtig iets geven.

Statische oplading gaat vaak wel om hoge potentialen maar zeer geringe stromen en de "vonk" die je maakt voel je wel, maar niet anders dan een prikkeldraadhek onder hoogspanning om de koeien binnen te houden. Daar krijg je geen brandwond van. Bij aanzienlijke stroomsterktes (van milli-amperes) is dan wel zo - en kan door hartritmeverstoring ook dodelijk zijn.

niels op 28 februari 2013 om 16:02

Hallo en bedankt voor uw reactie.

Ik had een katoenen shirt eronder aan en ik heb niet zo hard zitten krabben omdat het meteen pijn deed. Maar misschien is het dan wel een allergische reactie van iets :-)

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Ariane heeft vijftien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Ariane nu over?

Antwoord: (vul een getal in)