practicum Lorentzkracht

Nick stelde deze vraag op 06 oktober 2012 om 16:13.

Hallo, 

 ik moet voor school een ontwerp voor een Lorentzkracht practicum maken. De stroomsterkte l of sterke van magnetisch veld (=B) moet niet veranderd worden tijdens de proef. Nu had ik een ontwerp gemaakt, maar helaas is deze afgekeurd. Heeft iemand een idee voor een practicum waarbij B of l niet verandert?

 

Alvast bedankt! 

Reacties

Jan op 06 oktober 2012 om 17:40

Dag Nick,

Voordat we een hoop nutteloze moeite gaan doen om practica te bedenken die vervolgens ook weer afgekeurd worden, kun je de exacte, LETTERLIJKE opdracht hier eens uittypen? En misschien eens een omschrijving geven (met een afbeelding) van je intussen afgekeurde ontwerp, mét de exacte reden van afkeuring?

Groet, Jan

Nick op 06 oktober 2012 om 22:48

De onderzoeksvraag is:

Hoe hangt de grootte van de Lorentzkracht af van de magnetische veldsterkte B, de stroomsterkte I en de lengte van de stroomdraad in het magneetveld l. 

Nu moet er onderzocht worden wat voor verbanden er zijn tussen de grootheden, bijvoorbeeld als het magneetveld 2x wordt vergroot vergroot de lorentzkracht dan ook 2x of 4x? 

 

Het vorige ontwerp was afgekeurd, aangezien de lorentzkracht niet nauwkeurig gemeten kon worden..

 

Alvast bedankt, 

Jan op 07 oktober 2012 om 00:11

In je eerste post schrijf je:

De stroomsterkte l of sterkte van magnetisch veld (=B) moet niet veranderd worden tijdens de proef.

In je tweede post lees ik:

Hoe hangt de grootte van de Lorentzkracht af van de magnetische veldsterkte B, ..//.. 

Als je wil onderzoeken hoe de Lorentzkracht afhangt van B dan zul je B wel MOETEN kunnen veranderen (en de andere factoren daarbij gelijk laten uiteraard).

Hier moet dus enig misverstand zitten. De letterlijke opdracht vermeldt in ieder geval niet dat er iets niet veranderd mag worden, en dat zou overigens ook niet logisch zijn.

Maar je zegt nu dat de reden van afkeuring was dat in je ontwerp voor deze proeven de Lorentzkracht niet nauwkeurig genoeg gemeten kon worden. Dat is een heel andere zaak. De opstelling die je bedacht had bevat kennelijk een krachtmetingssysteem dat veel te grof is. Dus, hoe had jij de kracht willen meten?

 

Nick op 07 oktober 2012 om 11:15

 

In ons practicum kunnen we kiezen uit drie onderzoeksvragen.
Je mag één van de onderstaande onderzoeksvragen kiezen:

1.Hoe hangt de grootte van de Lorentzkracht af van de magnetische veldsterkte B?

2.Hoe hangt de grootte van de Lorentzkracht af van de stroomsterkte I?

3.Hoe hangt de grootte van de Lorentzkracht af van de lengte van de stroomdraad in het magneetveld I?

Met de vraag ‘hoe iets van iets anders afhangt’ wordt bedoeld dat we moeten weten wat voor soort verband er is tussen twee grootheden. Bijvoorbeeld: als ik het magneetveld 2x zo groot maak, wordt de Lorentzkracht dan ook 2x zo groot (lineair)? Of 4x (kwadratisch)? Of misschien wel 6x? 

Dit soort verbanden zijn gemakkelijk te herkennen als je een grafiek maakt van metingen van de twee grootheden. Een lineair verband wordt een rechte lijn, een kwadratisch verband een parabool, etc.

Het antwoord op de hoofdvraag is in feite gewoon in het boek te vinden. Het antwoord is dus niet waar het om gaat. Het gaat er bij dit practicum -het practicum is open - om hoe ik dat kan aantonen.

Uiteindelijk moet ik met een grafiek kunnen laten zien hoe de Lorentzkracht afhangt van B, l of I.

De bedoeling is dus eigenlijk dat ik één grootheid uitkies, de andere constant zie te houden en zo bij variatie de Lorentzkracht meet. Hiermee maak ik een grafiek en daaruit dien ik het verband tussen de gekozen grootheid en de Lorentzkracht te halen.

Het probleem zit hem voor mij niet eens zo in de opdracht, maar meer in het ontwerpen van een proef waarbij je kunt variëren met één grootheid zonder de andere grootheden te variëren en zo ook nog eens de Lorentzkracht te kunnen meten.

Het is wel verteld dat je een andere kracht zou moeten hebben om de Lorentzkracht te meten. In andere woorden: als je ziet hoe een andere kracht (bijvoorbeeld zwaartekracht) of via een krachtmeter gaat lopen aan de hand van de variatie. Als je weet welke richting de Lorentzkracht heeft ten opzichte van de andere kracht, kun je de Lorentzkracht bepalen.

Ik hoop dat dit duidelijker is

 

 

Jan op 07 oktober 2012 om 13:04

Dan was mijn conclusie dus juist

>>>>Het is wel verteld dat je een andere kracht zou moeten hebben om de Lorentzkracht te meten. In andere woorden: als je ziet hoe een andere kracht (bijvoorbeeld zwaartekracht) of via een krachtmeter gaat lopen aan de hand van de variatie. <<<<

is de vraag dus weer:

HOE had jij in gedachten om met je opstelling die kracht te meten? (want je opstelling was afgekeurd, toch?)

Heb je een tekening/schets van de opstelling die je in gedachten had waaruit duidelijk wordt hoe jij dat doet? Kun je die hier als bijlage uploaden? Dan kunnen we dat eens bespreken zonder communicatie-misverstanden

Denk erom, als je eventueel een scan maakt, verklein die dan wat en sla dat dan even op als een GIF-je, want de site accepteert geen bijlagen groter dan 200 kB.

Groet, Jan

Nick op 07 oktober 2012 om 13:28

http://www.google.nl/search?um=1&hl=nl&client=safari&tbo=d&biw=1024&bih=672&tbm=isch&sa=1&q=lorentzkracht+practicum&oq=lorentzkracht+pra&gs_l=img.1.0.0i24.6292.7649.0.8443.4.2.0.2.2.0.115.166.1j1.2.0...0.0...1ac.1.ZgLo9x7elnI#biv=i|7;d|ul2eSGaLpiHlvM:

Sorry het uploaden lukte niet.

Deze proef is niet gechikt omdat, er om de spoel ook een magneetveld ontstaan, hierdoor verandert b ook er worden immers 2 magneetvelden gecreeërd (dus niet alleen I verandert maar ook B)

 

Deze proef mag niet uitgevoerd worden, maar ik kan geen nieuwe bednken..

 

 

Nick op 07 oktober 2012 om 13:32

Dit is een filmpje van de proef die afgekeurd is;

 

 

http://fys.kuleuven.be/pradem/demoproeven/prf170b.html

 

Jan op 07 oktober 2012 om 14:17

Dagf Nick,

zo komen we niet echt verder :(

Ik krijg je eerste link ingeplakt, maar krijg dan alleen een pagina met een hoop google-afbeeldingen. Om welke afbeelding het gaat, geen idee.

Je tweede link zou naar een filmpje moeten leiden, maar ik zie slechts foto's van een aantal apparaten (ik ken die site, het is eigenlijk een soort catalogus van de experimentele opstellingen die je op het lab van de koninklijke universiteit leuven kunt "bestellen" voor practica als je daar student bent). 

Je zou eens kunnen kijken naar een stroombalans. Ik heb even wat ingescand uit mijn ouwe trouwe natuurkundeboeken:



Met een permanente magneet zorg je voor een onbekend maar wel constant magneetveld, de lengte van de draad die aan dat magneetveld onderhevig zal ook niet variëren al is elk stukje draad aan een andere sterkte mageneetveld onderhevig, en voor de rest fungeert het geheel als een balans met aan de ene kant een lorentzkracht die nog afhankelijk is van de stroomsterkte, en aan de andere kant een door jou in te stellen zwaartekracht. 

Groet, Jan

Nick op 07 oktober 2012 om 14:51

Excuus, hier is de youtubelink van het filmpje:http://m.youtube.com/watch?v=1BVzA6orQEw

 

Hartelijk bedankt voor de illustratie van de stroombalans! Is hier een proef mee te bedenken die aan alle eisen voldoet?

 

Jan op 07 oktober 2012 om 15:20

Dag Nick,

Denk er eerst zelf eens over na. Bedenk, natuurkunde op de middelbare school zouden ze beter "nadenkkunde" noemen, dat is namelijk héél de bedoeling van het vak.  

De beschrijving staat erbij. Vergelijk die met je opdracht. Als er dan een puntje is waar je niet zeker van bent, stel er dan een vraag over, dan ben ik graag weer tot je dienst.

Groet, Jan

 

Alexia op 03 oktober 2018 om 20:07
Is er hier eigenlijk ooit iets van gekomen? Ik moet namelijk zelf ook een lorentzkracht proef doen, maar elke keer dat ik een natuurkunde proef uitvoer krijg ik toch een vier. Ik wil dus een idee die misschien al voor iemand anders gewerkt heeft, want dan weet ik dat ik een kans heb.
Jan van de Velde op 03 oktober 2018 om 20:15

Alexia plaatste:

Is er hier eigenlijk ooit iets van gekomen? 
Dag Alexia,

als je een natuurkundedocent hebt ouder dan 45 jaar is de kans groot dat die zelf dat proefje op zijn/haar middelbareschool nog heeft uitgevoerd uit dat boek van Schweers en Van Vianen waaruit ik scande in mijn bericht van 07 oktober 2012 om 14:17. 

En dan heeft hij/zij er net als ik natuurkunde mee geleerd, en ja, dan is er al duizenden keren iets van dat proefje gekomen.

Belangrijkere vraag is: weet je op welke onderdelen jij de punten verliest bij de proeven die jij uitvoert? Want dan kunnen we het beter daarover hebben dan over de vraag of een stroombalans werkt. 

Groet, Jan

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Clara heeft tien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Clara nu over?

Antwoord: (vul een getal in)