licht, lensformule

Jan-Willem stelde deze vraag op 02 mei 2012 om 18:09.

In het boekje samengevat Natuurkunde staat een vraag waarbij je moet berekenen wat voor consequentie de bril heeft voor het nabijheidspunt. (blz 131 5e druk) Het gaat hierbij om een verziend persoon met een nabijheidspunt van 30 cm voor het oog en het vertepunt 60 cm achter het oog. Volgens het boekje verschuift het nabijheidspunt naar 20 cm, kortom het komt dichterbij wat te begrijpen valt. Maar hoe ze bij die 20 cm komen is mij een raadsel. Ze stellen dat beeldafstand = -30 en brandpuntsafstand = 60 

Maar b is de afstand van de lens tot het netvlies? En de 30 cm was de afstand nabijheidspunt tot ooglens. Dan moet je toch eigenlijk voorwerpsafstand = 30 nemen? Verder begrijp ik niet waarom het negatief is.

In een ander topic op dit forum vond ik ook nog wat dingen omtrent dit onderwerp die niet helemaal duidelijk zijn voor mij.  Zo stond er dit:

Vo van een bijziend oog
Het vertepunt van een bijziend oog ligt vóór het oog. Om een ster scherp te zien, heeft een bijziend oog een hulplens nodig: een brillenglas of contactlens. De hulplens maakt een beeld van de ster. (achter het oog toch?) Het beeld bevindt zich in het vertepunt van het oog. (??????) Het voorwerp (de ster) en het beeld bevinden zich aan dezelfde zijde van de hulplens. (???????) Daarom is het beeld virtueel en heeft Vo een negatieve waarde.

Ook stonden er nog deze formules:

S= 1/f = 1/v + 1/b

S = 1/Nb + 1/No = 1/Vo

De eerste ken ik maar de 2e heb ik nog nooit gezien zou iemand hier ook nog even de definities bij kunnen zetten?

Mocht het nodig zijn kan ik de bladzijde nog even inscannen.

Bij voorbaat dank,

Jan-Willem

Reacties

Jan op 02 mei 2012 om 22:28

Jan-Willem van der Poel, 2 mei 2012

 Maar hoe ze bij die 20 cm komen is mij een raadsel. Ze stellen dat beeldafstand = -30 en brandpuntsafstand = 60 

 

gewoon met de dunnelensformule, 1/f=1/v+1/b

Maar b is de afstand van de lens tot het netvlies?

Nee, van de lens tot het beeld dat door de lens wordt gemaakt. Het voorwerp staat hier binnen de brandpuntsafstand van de (bolle) lens, en dus ontstaat er een virtueel beeld vóór de brillens. Als je geleerd hebt het beeld van een loupe te construeren zie je hopelijk wat ik bedoel. Zie ook de afbeelding .

Dat plaatje is gemaakt met de applet http://webphysics.davidson.edu/applets/optics4/default.html

heerlijk stukje leerzaam computer"speelgoed".

 Verder begrijp ik niet waarom het negatief is.

omdat het virtueel is, dwz aan dezelfde kant van de lens staat als het voorwerp. Per afspraak noemen we de beeldafstand positief als het aan de "normale" kant van de lens staat, dwz aan de tegengestelde kant van het voorwerp. Had ook anders gekund, kwestie van dan ook de formules ombouwen.

Komt er zo wat licht in de duisternis?

Groet, Jan

 

 

Jan-Willem op 03 mei 2012 om 20:44

Ja er is wat meer duidelijk nu, bedankt!

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Ariane heeft veertien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Ariane nu over?

Antwoord: (vul een getal in)