Nee, dat is niet zo. Een gloeilamp geeft licht doordat een stroom de draad laat gloeien. Die gloeit niet evenredig feller als de stroomsterkte toeneemt.
Bovendien verschuift de verdeling van de uitgezonden lichtfrequenties met verandering van de temperatuur van de draad: hoe koeler hoe meer licht "onzichtbaar" wordt in het infrarode gebied. Vergelijk het met een fel brandende open haard en een langzaam uitdovende haard met nog wat rood gloeiende houtblokresten. (zie de licht-energieverdeling bij een zwart lichaam voor verschillende temperaturen).
Een dimmer dimt ook niet de stroomsterkte maar fungeert als spanningsdeler. Er komt minder spanning over de lamp en daardoor minder stroom. De gloeidraad wordt minder warm (en krijgt waarschijnlijk een wat kleinere weerstand) en zal minder stralen (energie uitzenden).
Een dimmer werkt dan ook niet goed bij lampsoorten die een vaste spanning eisen.