Moment en stabiliteit

Laura stelde deze vraag op 26 september 2007 om 21:48.

Hallo allemaal,

met een onderzoek naar stabiliteit kwam ik op de volgende regel:

 Het zwaartepunt moet boven het steunvlak liggen.

En ik vraag me een beetje af waarom. Ik heb wat rondgevraagd, het heeft iets met de arm te maken, maar niemand kan me precies vertellen wat het is en ik kan het me ook niet bedenken. Heeft iemand er een verklaring voor?

B.v.d.! Laura Verkerk

Reacties

Jan op 26 september 2007 om 23:18

Dag Laura,

 Vergelijk om te beginnen de voorwerpen in het plaatje eens.




Gaat je al een licht op, of heb je nog meer nodig?

Groet, Jan

Laura op 07 oktober 2007 om 22:10

Sorry voor de late reactie. Ik snap het nog niet helemaal. Een vriend van me begon over een auto en het zwaartepunt, maar het dringt toch niet helemaal door. Denkt u dat u het in dat verband zou kunnen vertellen?

 

Laura

Jan op 07 oktober 2007 om 23:33

Dag Laura,

In mijn vorige bijlage staan drie niet zo heel verschillende balkjes. Ik neem aan dat je zonder meer ziet (zonder aan natuurkunde te denken) dat de linkse zal blijven staan en de rechtse zal omvallen, met als draaipunt zijn rechtsonderhoek.

Natuurkundig komt dat omdat de kracht die erop werkt, de zwaartekracht, een aangrijpingspunt heeft dat rechts van die rechtsonderhoek ligt, en daarmee niet meer boven dat steunvlak, dwz niet meer tussen beide potentiële draaipunten (de beide onderhoeken)

Als je dan met die ogen naar de middelste kijkt, blijkt dat die niet om zal vallen.

Die auto (ik neem aan dat jullie het hadden over een auto in de bocht) is wat ingewikkelder omdat er twee krachten in het spel zijn. Voordat ik daaraan begin:

1) snap je nou mijn vorige bijlage, en

2) kun je de momentenwet toepassen op bijvoorbeeld twee mensen op een wip?

Groet, Jan

Laura op 09 oktober 2007 om 20:40

Ik snap het plaatje nu, bedankt.

Je kunt de momentenwet geloof ik wel op 2 mensen op een wip toepassen, want dat is F x r = F x r en je hebt een draaipunt, de as waarop de wip draait.

Groetjes!

Jan op 10 oktober 2007 om 09:33

Dag Laura,

Je zegt: Je kunt de momentenwet geloof ik wel op 2 mensen op een wip toepassen.

Het woordje "wel" geeft me de indruk dat je denkt dat dat voor andere dingen NIET zou kunnen. In de afbeelding dat derde omvallende balkje.



Ik heb het draaipunt aangegeven, het massamiddelpunt van het stuk dat zich links van het draaipunt bevindt met bijbehorende zwaartekracht Fl en linkse arm, en het massamiddelpunt van het stuk dat zich rechts van het draaipunt bevindt, met bijbehorende zwaartekracht Fr (veel groter) en bijbehorende rechtse arm (ook al veel groter) . Het kan dus niet anders of dat blok zal rechtsom (met de klok mee) rond dat draaipunt gaan draaien, oftewel omvallen.

Mee eens? En moeten we nog naar die auto in de bocht kijken?

Groet, Jan

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Roos heeft zesentwintig appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Roos nu over?

Antwoord: (vul een getal in)